PRZYWRÓCENI – PREMIERA

PRZYWRÓCENI – PREMIERA
źródło opisu i okładki: MIRA

Autor: Jason Mott
wydawnictwo: Mira
data wydania: 20.11.2013

Na całym świecie ci, których kiedyś kochano, a którzy odeszli na zawsze, w niepojęty sposób powracają na ziemię. Nie mają żadnych nadprzyrodzonych zdolności. Są w wieku, w którym umarli, podczas gdy ich bliscy zdążyli się zestarzeć lub ułożyć sobie życie z kimś innym. Przywróceni pragną tylko jednego ? odzyskać dawne życie. To, które odebrała im śmierć.  

Przywróceni [Jason Mott]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

(…)”Jedni pogrążając się w żałobie, zamykali drzwi swoich serc. Inni otwierali je na oścież, pozwalając pamięci i miłości swobodnie przez nie płynąć(…)
Kiedy odchodzi na zawsze ktoś nam bliski, drzemy szaty, rwiemy włosy z głowy i cierpimy. Tyle słów niewypowiedzianych, tyle jeszcze wspólnych momentów do przeżycia, tyle pytań….Co byśmy dali gdybyśmy dostali jeszcze jedną szansę na rozmowę, gest, dotyk dłoni? Co, gdyby ukochana osoba, którą opłakiwaliśmy, stanęła nagle w drzwiach – taka jak ją zapamiętaliśmy?
 Harold i Lucille Hargrave to małżeństwo, które straciło w tragicznym wypadku swojego jedynego ośmioletniego syna Jacoba. Przez lata próbowali pogodzić się z tą stratą i żyć dalej. Kiedy więc po latach do drzwi ich domu puka rządowy agent Bellany z Biura ds Przywróconych przyprowadzając Jacoba, nie mogą w to uwierzyć. Ba, cały świat zastanawia się nad fenomenem „Powracających” – ludzi, którzy kiedyś  umarli, by nagle teraz powrócić na ziemię, do swojego dawnego życia. 
Czy możliwy jest jednak powrót tak ot po prostu? 
Czy Przywróceni to rzeczywiście „żywi ludzie”? 
Czy to cud czy też przekleństwo?
Co się stanie ze światem ?
Takie i wiele innych pytań zadaje sobie ludzkość stojąca w obliczu dziwnych zdarzeń. Świat nie jest w stanie ogarnąć fenomenu powrotu, tych którzy odeszli. Ludzie dzielą się na zwolenników, którzy uważają że to jest Cud oraz na zagorzałych przeciwników, których lęk przed nieznanym popycha do agresji. Światem zaczynają targać emocje i niepewność – co powoduje w konsekwencji wybuchy agresji i zamieszki.


Powiem szczerze, że od momentu kiedy dowiedziałam się, że wydawnictwo Mira zamierza opublikować książkę Jasona Mott’a, chciałam ją przeczytać. Sam pomysł fabuły wydał  mi się rewelacyjny i ciekawa byłam co autor ma dla czytelników w zanadrzu. Muszę przyznać, że jak dla mnie udało się autorowi  od początku powieści do jej końca utrzymać aurę tajemniczości.  Wszystkie pytania,  które się nasuwają w trakcie lektury, pozostają bez odpowiedzi, aż do ostatniej strony.
Zupełnie inną kwestią jest fakt, że wydawać by się mogło iż w dzisiejszych czasach nic nas już nie zaskoczy i że świat jest pełen ludzi światłych i otwartych umysłów. Jednak w obliczu wydarzeń , na które ludzie nie mają wpływu, które nie dają się w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć, okazuje się że świat to znów „Ciemnogród”, gdzie każda „inność” wymaga zamknięcia, kontroli a nawet unicestwienia.
Powieść jak dla mnie naprawdę niebanalna, dająca do myślenia. Czytając „Przywróconych” zadawałam sobie pytanie, jak JA bym się zachowała w takiej sytuacji. Nie wiem, serce mi podpowiada, że cieszyłabym się z szansy którą daje los…rozum mówi coś innego. 
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa