garam masala

garam masala

Garam masala – obłędna przyprawa . Odkąd zaczęłam dodawać szczyptę do potraw – przepadłam. Parę razy ” grzecznościowo” udało mi się wyprosić moich znajomych o to aby przywieźli mi garam masalę  z Indii i za  każdym razem jest inna. Zawsze jest jednak aromatyczna i nadaje wyrazistość potrawom. Uwielbiam dodawać ją do kalafiorowego curry ma wtedy obłędny smak.
Ostatnio moja znajoma właśnie sobie zrobiła w domu – co natchnęło mnie i zainspirowało, że może ja także spróbuję przygotować tą cudowną mieszankę w domu.
Co to takiego ta garam masala.
Garam masalato mieszanka przypraw pochodząca z Indii. Oprócz tego, że jest niesamowicie aromatyczna a  potrawy z dodatkiem taj przyprawy mają wyrazistszy smak, to jeszcze jest bardzo zdrowa.  Garam w języku hindi oznacza „ciepły” lub „gorący”, a masala to po prostu „przyprawa”. Nazwa jest opisem dowolnej mieszanki przypraw wykorzystywanej w kuchni indyjskiej. Etymologia tego określenia ma swoje korzenie w starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedy. Według jej koncepcji przyprawa garam masala wykorzystywana była w celu podwyższenia temperatury ciała, a także do poprawy dobrego samopoczucia. Poza Indiami, ta specyficzna mieszanka przypraw jest również powszechnie stosowana w Pakistanie i kuchniach Azji Południowej. Mieszanka garam masala ma wiele wariantów,  w zależności od regionu , rodzinnej receptury lub indywidualnych preferencji osoby przygotowującej przyprawę. Tak naprawdę nie ma jednej określonej receptury i przepisu. Najczęściej jednak podstawowymi składnikami garam masali są czarny pieprz, kolendra, cynamon, goździki, kardamon, kumin.

Przygotowanie garam masali jest naprawdę bardzo proste i naprawdę każdy może ja skomponować w zaciszu swojej kuchni , a potem dodawać do potraw nadając im niepowtarzalny smak i aromat.


GARAM MASALA  – przygotowana w 5 minut z przypraw, które na pewno znajdują się w Twojej kuchni

SKŁADNIKI
1 łyżka kminku mielonego
2 łyżeczki mielonej kolendry
2 łyżeczki zmielonego kardamonu
1 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1 łyżeczka mielonego pieprzu
½ łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
½ łyżeczki zmielonych goździków 1 / 4– ½ łyżeczki cayenne (opcjonalnie)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Wymieszaj wszystkie zmielone przyprawy razem w małej misce i przechowuj w zamkniętym słoju. Aby podnieść smak i zapach, delikatnie przypiekaj ilość wymaganą w przepisie, tuż przed użyciem na suchej patelni, na średnim ogniu, mieszając, aż będzie pachnąca i żywa

WERSJA DLA BARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH – garam masala bardziej zbliżona do autentycznej,  tradycyjnie przygotowywanej przy użyciu całych przypraw
Na rozgrzaną suchą patelnie wrzucamy 

1 łyżka nasion kolendry
1 łyżka kminku
1 łyżeczka pieprzu
1/2 łyżeczki całych goździków
1/2 łyżeczki nasion kardamonu
½ łyżeczki nasion kopru włoskiego (opcjonalnie)
½ łyżeczki kminku (opcjonalnie)
2 suszone liście laurowe
1-3 suszone czerwone papryczki chilli, więcej do smaku (lub sub 1 łyżeczki płatków chili)
Opcjonalnie kawałek laski cynamonu
½ łyżeczki  gałki muszkatołowej (z grubsza)
Delikatnie podpraż  na średnim ogniu na suchej patelni, często mieszając, uważając, aby nie przypalić. Zmiel w młynku do przypraw lub blenderze, aż zmielony na drobny proszek. Przesyp do słoika.
Uwagi! Najlepiej przygotować mniejszą ilość  mieszanki na bieżąco. Jeśli jesteś uczulony na jakiś składnik, wyeliminuj go z przepisu.