EVER AFTER HIGH. KSIĘGA LEGEND

Ever after High
źródło:www.bukowylas.pl

Autor: Shannon Hale

Wydawnictwo : BUKOWY LAS

Data wydania: 21 maja 2014

ilość stron: 320

kategoria: literatura młodzieżowa/ literatura dziecięca/baśń

Co roku podczas Dnia Dziedzictwa uczniowie zaczarowanej szkoły Ever After High składają podpisy w Księdze Legend, przyrzekając tym samym podążać drogą wytyczoną przez poprzednie pokolenia Królewien Śnieżek, Książąt na Białych Koniach i Kopciuszków. Wierzą, że odmowa udziału w ceremonii oznacza, że ich baśnie obrócą się w pył – a oni wraz z nimi.
Raven Queen nie jest tego taka pewna. Jest córką Złej Królowej i celem jej życia ma być wręczenie zatrutego jabłka córce Śnieżki. W sercu dziewczyny płonie bunt. Jedno wie na pewno: Zło nie jest w jej stylu.
Z kolei Apple White, córka słynnej „najpiękniejszej w świecie”, wprost nie może się doczekać Dnia Dziedzictwa. Uroczystość przypieczętuje bowiem jej przyszłe Szczęśliwe Zakończenie. Los dziewczyny jest jednak nierozerwalnie spleciony z losem Raven, a jeśli niepokorna rówieśnica nie podpisze Księgi Legend, wówczas obie bohaterki czeka… no właśnie?

♠♠♠
ZAKOŃCZENIE TO DOPIERO POCZĄTEK…

Kto z nas nie lubił w dzieciństwie baśni, ręka do góry. Ba! Niektórzy lubią baśnie , mimo że dzieciństwo to już tylko mgliste wspomnienie. Ja tam baśnie zawsze lubiłam i lubię, wcale się tego nie wstydzę.  Już sam opis kończący się zdaniem ZAKOŃCZENIE TO DOPIERO POCZĄTEK zachęcał do tego aby poczuć się znowu jak mała dziewczynka i zabrać się za lekturę książki.

Bohaterkami książki są córki dobrze znanych nam postaci z bajek  – Raven Quinn – córka Złej Królowej i Apple White – jak się zapewne domyślacie – córka Królewny Śnieżki. Obie uczęszczają do Szkoły Ever After High, gdzie uczą się wszystkich potrzebnych rzeczy, aby dobrze wcielić się w postać ze swojej baśni. Ten rok jest dla nich ważny – gdyż mają one złożyć swój podpis w Księdze Legend – tym samym zgadzając się pełnić przypisaną im rolę.

Jednakże nie jest to takie proste jak się zdaje. Raven Quinn w głębi duszy wcale nie jest zła i nie chce stać się w przyszłości kolejną Złą Królową i cały czas zastanawia się nad tym , co stałoby się gdyby postąpiła wbrew wszystkim i nie złożyła swego podpisu w Księdze – i wybrała sama swoją własną drogę. Apple White bardzo boi się tego co Raven chce uczynić – gdyż dziewczęta  są  nierozerwalnie  ze sobą związane – w końcu są bohaterkami jednej bajki. Apple stara się „trzymać rękę na pulsie” i pomaga Raven w poszukiwaniach….Czy Raven wybierze własne zakończenie baśni, czy też zdecyduje się nie podporządkować tradycji i co się stanie jeśli ie złoży swojego podpisu w Księdze Legend – tego Wam nie zdradzę, przenieście się do świata baśni i przekonajcie się sami.

Pomysł książki wydawał mi się intrygujący od samego początku. Byłam ciekawa, jak Autorka przedstawi postaci z baśni, które przecież wszyscy znamy i na których wychowały się całe pokolenia…Najpierw oczywiście musiałam przekazać książkę do przeczytania Toli, która zrobiła to z największą przyjemnością – Jej się książka bardzo podobała – dla mnie ważny znak – bo i książka adresowana do dziewczynek w wieku mojej córki.

Muszę jednak przyznać, że i ja „nieco starsza dziewczynka” dałam się ponieść opowieści Shannon. Może trochę inaczej podchodziłam od początku do fabuły – i niektóre pomysły w Szkole Ever After High wydawały mi się nieco naciągane, niemniej jednak książkę czytało się szybciutko i jeśli potraktuje się ją właśnie jak pozycję przeznaczoną dla dzieci, myślę że przejdzie pozytywnie rodzicielską cenzurę. Powiem Wam w sekrecie, że zachęciłyśmy z Tolą do przeczytania Ever After High koleżankę Toli – dziewczynkę, która czytać nie lubi niestety wcale – i udało się 🙂 Książka się spodobała – i została przeczytana. A to jest najważniejsze moim zdaniem. Żeby móc trafić do młodego czytelnika, przekonać dzieci że czytanie może być fajne i jest nową, ciekawą przygodą….

Jeśli chcielibyście zachęcić Wasze dziewczynki do przeczytania książki – myślę, że Ever After High przypadnie im do gustu.

Książkę miałam okazję i przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Bukowy Las, za co bardzo dziękuję

Bukowy_Las-logo_str