AJURWEDA jak dbać o siebie i być zdrowym dr Partap Chauhan

AJURWEDA jak dbać o siebie i być zdrowym dr Partap Chauhan

Na tę książkę „polowałam” jakiś czas, ze względu na fakt, że jej cena jest mocno wysoka , więc szukałam okazji, żeby nabyć ją ja w  przystępnej dla mnie cenie. Udało się i oto mam.  Od samego początku mnie zachwyciła. Przejrzyście napisana, z rozpisaniem na rozdziały i podrozdziały zawsze wiem co czytam i nie mam problemu, jeśli gdzieś do jakiegoś momentu chcę wrócić i przeczytać raz jeszcze.
Ale może trochę o treści. Co to jest ta AJURWEDA – dla mnie jakiś czas temu to też było po prostu egzotycznie  brzmiące hasło.
AJURWEDA – znaczenie tego słowa to składowa dwóch słów. AJUS – życie , VEDA- nauka. Ajurweda więc jest wiedzą o życiu, we wszystkich jego aspektach. Opisuje korzystne lub niekorzystne sposoby życia i opisuje jak uzyskać szczęście – jako filozofia życia prowadząca do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem , zmysłami a duszą.
Ajurwedyjski system dbania o siebie kompleksowo – zarówno na ciele jak i umyśle, jawi się jako dość skomplikowanie. Autor jednak w swojej książce przybliża czytelnikowi ( w tym przypadku mnie zupełnemu laikowi) podstawowe koncepcje ajurwedyjskie.  Książa omawia główne pojęcia, co pozwoli mi, mam nadzieję, zacząć powoli zgłębiać mądrość ajurwedyjską bardziej świadomie.
Książka została podzielona na dwie części. W  pierwszej dowiadujemy się czym w ogóle jest ajurweda, czym się zajmuje – poznajemy jej podstawowe założenia i zasady. Dowiadujemy się m.in.co to jest konstytucja fizyczna a czym psychiczna. Co to są dosze a co to guny. Jak możemy je określić i co dla poszczególnej doszy jest dobre a co niekoniecznie.  Druga natomiast część stanowi o tym jak ajurweda ma się do zdrowia. Przede wszystkim dowiadujemy się jaki wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie. W ajurwedzie w myśl ” jesteś tym co jesz” odżywianie jest podstawą profilaktyki utrzymania dobrego zdrowia. Odpowiednia dieta i dobre nawyki żywieniowe wpływają zarówno na zdrowie fizyczne jaki i na naszą psyche. Jest to podstawowy sposób podtrzymania równowago w organizmie – co jak już dowiedziałam się z pierwszej części jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Muszę powiedzieć, że naprawdę jestem tą książką zachwycona. Niby wiem , że jestem tym co jem. Niby staram się coraz bardziej świadomie do tego aspektu życia podchodzić.  Jednak koncepcje ajurwedyskie, które dr Partap próbuje czytelnikowi przybliżyć, pozwoliły mi znów spojrzeć na siebie i otaczający mnie świat z innej perspektywy. Równowaga jest kluczem. Wiem i staram się ją jak najbardziej do swojego codziennego życia wprowadzać, mimo, że w ostatnim czasie jak wiadomo żyjemy w totalnym chaosie  zakrawającym czasem na absurd.
Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że na pewno sięgnę po drugą książkę dr Chauhan’a „Ajurweda i Piękno”