KARTY NA STÓŁ

karty na stolAutor: Agatha Christie

Wydawnictwo : GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.

Data wydania: 2014

ilość stron: 234

kategoria: literatura piękna/ klasyka kryminału

Pan Shaitana, cudzoziemiec z Orientu, ma egzotyczne hobby: sprasza na brydża morderców. Co gorsza, podczas spotkania pozwala sobie na słabo zawoalowane aluzje. Przynajmniej jeden z brydżystów słucha go uważnie, ponieważ gospodarzowi nie udaje się doczekać końca kolejnego robra… Wśród zaproszonych są jeszcze: pisarka poczytnych kryminałów Ariadna Oliver i niemniej słynny detektyw – Herkules Poirot.
„Czterech morderców i czterech detektywów: Scotland Yard, Secret Service, prywatny detektyw, literatka. Sprytny pomysł”. Trudno się nie zgodzić.

♣♠♥♦

Raz, dwa, trzy…mordercze rozdanie czas zacząć…

Pewnego dnia Herkules Poirot zostaje zaproszony przez ekscentrycznego Pana Shaitanę na obiad. Herkules nie jest jednak jedynym gościem. Przy stole zasiada doborowe towarzystwo. Na wspólną kolację zostało zaproszonych czworo detektywów i czworo potencjalnych morderców. Shaitana jest zafascynowany tematyką zbrodni i morderstw. Gospodarz sprytnie prowadzi konwersację, podgrzewa atmosferę półsłówkami i niedomówieniami, rozmawiając o morderstwach doskonałych, nigdy nie wykrytych przez stróżów prawa.

Po kolacji gospodarza zaprasza gości na partyjkę brydża, podczas gdy sam zasiada z kieliszkiem w fotelu przy kominku i obserwuje towarzystwo. Zabawa trwa do późna, do gry zasiedli wytrawni gracze. Jakie jest zdziwienie wszystkich obecnych kiedy okazuje się w pewnym momencie, że gospodarz przyjęcia nie żyje. Ba! Został zasztyletowany w trakcie przyjęcia. Kto jest tak sprytnym i  mordercą, że z zimną krwią zabił człowieka nie bojąc się ujawnienia? Czworo podejrzanych i czworo detektywów…

Panie i Panowie rozgrywka się zaczyna. Karty na stół.

Muszę przyznać, że ponownie dałam się urzec książce Agathy Christie. Mimo początkowych trudności, gdyż początek lektury był dosyć statyczny – to od momentu morderstwa na Panu Shaitana – akcja przyjemnie się rozwija. Jak zwykle Autorka perfekcyjnie dawkuje emocje i dzieli informacjami na temat podejrzanych tak, że naprawdę nie można się spodziewać zakończenia. Pani Christie rzeczywiście rozgrywa ta partyjkę wyśmienicie. Chylę czoła. Według mnie kryminał w bardzo dobrym wydaniu.

Myślę , że nie będziecie się nudzić. Ja zaś sięgnę po kolejną książkę Agathy Christie. Szczególnie, że Wydawnictwo Dolnośląskie proponuje pięknie wydaną serię KLASYKA KRYMINAŁU . I zamierzam je wszystkie przeczytać.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję

Grupa-Wydawnicza-tekst-w-2-liniach-wersja-z-katalogu-krzywe