ZAGUBIONE NIEBO

ZAGUBIONE NIEBO
Grochola_Zagubione_niebo
WYDAWNICTWO LITERACKIE

Autor: Katarzyna Grochola

Wydawnictwo : Wydawnictwo LITERACKIE

Data wydania: MAJ  2014

ilość stron: 308

kategoria: literatura piękna/ zbiór opowiadań

Zagubione niebo to historie nowe i odnalezione, które gubiły się na łamach prawie zapomnianych już dzisiaj gazet. Wreszcie ułożyły się w całość  – w opowieść o różnych porach roku w życiu każdej i każdego z nas, w piękną opowieść.

Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania, zachwyty nad życiem i bolesne porażki. Długie i  krótkie związki, miłość do utraty tchu, cierpienie po rozstaniu. Zdolność wybaczania, umiejętność zapominania. A my marzymy i nie tracimy wiary. Lepiej bowiem mieć wspaniałą przyszłość niż wspaniałą przeszłość, pamiętać, że zguba jest darem – szansą na odnalezienie czegoś lepszego.

 ♠♠♠

Książka Grocholi to była strzał w dziesiątkę. Lektura dla mojej miotającej się duszy, ukojenie dla moich nerwów i  możliwość oderwania od rzeczywistości w pięknym stylu.

Mimo, że opowiadania składające się na całość, powstały już dobrych parę lat temu, są absolutnie ponadczasowe.

 

KATARZYNA GROCHOLA fot. Wyd Lit
KATARZYNA GROCHOLA fot. Wyd Lit

Wydawać by się mogło, że zbiorek opowiadań nie jest w stanie wciągnąć, a jednak w przypadku Zagubionego Nieba – przepadłam już na pierwszej historii „Pechowa Trzynastka” … z każdym kolejnym opowiadaniem zapadałam się głębiej i głębiej w treść. Byłam szczerze zdziwiona, że tak szybko książka się skończyła.

wieczorny relaks przy lekturze
wieczorny relaks przy lekturze

 

Przypomniało mi się moje zaczytywanie w przypowiastkach o życiu ks. Twardowskiego. Podobnież było i tym razem. Historie przedstawione w Zagubionym Niebie to swego rodzaju alegorie o życiu, przypowiastki które mogą a nawet powinny przypominać nam co jest w życiu ważne, o czym zapominamy biorąc udział w wyścigu „po lepsze jutro” a czasem to co najważniejsze, to co nadaje sens życiu jest na wyciągnięcie ręki. Historie wzruszające, powodujące głębsze zastanowienie się nad własnymi życiowymi wyborami, porażkami, wzlotami. Opowiadania w książce są jak barwny wachlarz życia, odsłaniając każdą historią kolejne części, zdobione raz smutkiem, raz radością – a najczęściej miłością.

 

Za możliwość przeczytania Wydawnictwu Literackiemu

wydawnictwo Literackie