ZABAWKA DIABŁA – ZAPOWIEDŹ

ZABAWKA DIABŁA – ZAPOWIEDŹ
WYDAWNICTWO AKURAT
WYDAWNICTWO AKURAT

 POŚCIG ZA UTRACONĄ PAMIĘCIĄ

Autor: Matt Ritchel

Wydawnictwo: AKURAT

Premiera : 18 czerwca 2014

Już 18 czerwca miała miejsce premiera „Zabawki diabła”, trzymającej w napięciu historii meandrach o ludzkiej pamięci a zarazem nowatorskiego thrillera technologiczno-medycznego.

Rodzinny, spokojny spacer babci Lane i wnuka Neta w parku kończy się strzelaniną. Okazuje się, że był to zamach na ich życie. Ponad osiemdziesięcioletnia Lane zna pewną tajemnicę, której z powodu postępującej demencji nie może sobie przypomnieć. Zdobyć ten sekret próbuje mocno zakonspirowana organizacja z Doliny Krzemowej dążąca do przejęcia władzy nad światem. Wnuk Lane Nat, były student medycyny, a obecnie dziennikarz śledczy staje przed niezwykłym wyzwaniem: musi ocalić życie babci i poznać jej tajemnicę zanim zrobią to inni. Zaczyna się pościg za prawdą.

Powieść Matta Ritchela to wciągający thriller z elementami kryminału, w którym czytelnicy znajdą zarówno ciekawą intrygę, jak i wnikliwe portrety psychologiczne postaci. Na szczególną uwagę zasługuje para głównych bohaterów: Net i jego babcia Lane. Autor ukazuje rodzącą się, pomimo niebezpieczeństw i problemów z komunikacją, przyjaźń tej dwójki. Dynamika kontaktów między tymi dwiema postaciami w połączeniu z doskonałą narracją sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Warty wspomnienia jest też świetnie poprowadzony wątek neurotechniki (nie może to dziwić, bowiem artykuły na ten temat przyniosły autorowi dziennikarską sławę). Książka spodoba się również miłośnikom mrocznych opowieści i spiskowych teorii, którzy będą mogli śledzić działania tajemniczej organizacji aż do niespodziewanego końca.

„Splot kilku intryg sprawia, że miłośnicy gatunku nie mogą się oderwać od przewracania kartek tego wiarygodnego acz niepokojącego scenariusza, w którym Wielki Brat nie tylko nas obserwuje, lecz również manipuluje ludzkimi umysłami” – Publisher’s Weekly

Matt Ritchel jest amerykańskim pisarzem i dziennikarzem „New York Timesa”, autorem powieści „W potrzasku. Thriller o miłości i innych nałogach” oraz komiksu „Rudy Park” napisanego pod pseudonimem Theron Heir. W 2010 roku wraz z kolegami z redakcji otrzymał Nagrodę Pulitzera za serię reportaży o wypadkach drogowych spowodowanych nieuwagą kierowców. Autor obecnie mieszka w San Francisco z żoną i dwójką dzieci.