DOM ZBRODNI

DOM ZBRODNI

http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/dom-zbrodni_65,2410,6488.html

Autor: Agata Christie
Wydawnictwo: DOLNOŚLĄSKIE
                       (GRUPA WYDAWNICZA PUBLICAT S.A.)
 

Data wydania: 2009
Liczba stron: 224
kategoria: kryminał

Zapoczątkowaną w czasie wojny miłość młodej Angielki do jej rodaka dyplomaty ma po zakończeniu wojny uwieńczyć zawarcie ślubu. Po powrocie do kraju dochodzi do spotkania, ale małżeństwo stoi pod znakiem zapytania. Uczucia nie wygasły. Przeszkodą jest nagła śmierć dziadka narzeczonej i podejrzenie o morderstwo. Kto z licznej rodziny mógł być sprawcą? Dziewczyna nie chce ślubu, dopóki nie zostanie rozwiązana ponura zagadka. Do śledztwa włącza się narzeczony.

źródło zdjęcia: www.favim.com

Lubię ten stan 
 Rozkoszne sam na sam

Cisza i ja
Cisza, ja i czas
Udaję, że świat zamyka się
W tych czterech ścianach, a za nimi pustka
Lubię ten stan
Cisza, ja i czas*
*Cisza, czas i ja – zespół Hey

Parafrazując tekst piosenki zespołu Hey – „cisza, ja i książka”.  Wiosenne poranki lubię spędzać
w kuchni przy filiżance kawy czytając książkę. Wszyscy jeszcze śpią – a ja mam jeszcze chwilkę przed wyjściem do pracy – robię sobie kawę i czytam chwilkę. Tak też było w przypadku książki „Dom zbrodni” – jak już zaczęłam, intryga tak mnie wciągnęła, że chciałam choć trochę przybliżyć się do rozwiązania.
Bohaterem książki jest Charles, młody Anglik – zakochany w pięknej Sophie Leonides – który wraca po wojnie do kraju i chce zalegalizować swój związek. Niestety na drodze do szczęścia młodych staje zbrodnia, popełniona na seniorze rodu Leonidesów, Arystydes – zostaje on bowiem otruty. Kobieta stwierdza, że dopiero wtedy, kiedy znajdzie się sprawca – będzie mogła myśleć o tym by poślubić Charlesa.
Bohater zostaje więc wciągnięty w sam środek śledztwa. Przyjeżdża do „krzywego domku” – willi, gdzie jak się okazuje mieszka cała rodzina Leonidesów. Poznaje bliskich Sophie, pamiętając że jest wśród nich morderca. Tylko kto?  Obserwuje więc wszystkich i ma nadzieję, że rozmowa i bliższe  ich poznanie pomoże w rozwikłaniu zagadki. Jak się okazuje, motyw mógł mieć każdy. Tropów jest wiele i do samego końca nic nie jest oczywiste.

Stwierdzam, że Agata Christie to nie na darmo nazywana jest  Królową Kryminału. Autorka po prostu po mistrzowsku tka intrygę, oplata nas nią jak siecią – tak że czytelnik, mimo że po kolei zbiera wszystkie fakty, śledzi losy bohaterów, tak żeby odgadnąć kto jest sprawcą – to i tak na samym końcu zostaje zaskoczony rozwiązaniem.
Na początku kusiło mnie, aby zerknąć na ostatnią stronę. Powstrzymałam się jednak i bardzo się z tego cieszę. Oczywiście miałam swój „typ” – oczywiście nie trafiony.
Sama autorka we wstępie pisze, że jest to jej najlepsza książka. Ja na pewno sięgnę po inne pozycje, które wyszły spod pióra Autorki.

P.S. Polecam wszystkim, którzy lubią  zagadki – spróbujcie swoich sił w rozwikłaniu tej właśnie 🙂 Jestem ciekawa czy Wam się uda rozwikłać zagadkę śmierci :):) czekam na wieści

Dziękuję Grupie Wydawniczej PUBLICAT S.A. za możliwość przeczytania książki.