POJEDYNEK UCZUĆ

POJEDYNEK UCZUĆ
źródło: www.wydawnictwofeeria.pl
Autor:Krystyna Mirek
wydawnictwo: Feeria
data wydania: 19 czerwca 2013
liczba stron: 335
 
Jaką niespodziankę może nam jeszcze zgotować życie? 30-letnia Maja mieszka ze swoim synkiem w eleganckim apartamencie, nabytym na kredyt przez ojca dziecka, prezesa prosperującej krakowskiej firmy. Realizuje się zawodowo, od lat jest w trwałym związku, ma uroczego Krzysia. Czegóż chcieć więcej? Może tylko tego, żeby ta idylla się nie kończyła, a przede wszystkim żeby nie okazała się iluzją… Jak wyrwać się z zaklętego kręgu osobistych i zawodowych zależności? Jak godzić ambicje i marzenia z konsekwencjami upływającego czasu? Czy warto otworzyć się na niespodziewaną miłość? Książka ta, napisana lekkim piórem, porusza ważne tematy. Jej wartka akcja, humor i życiowa mądrość są osadzone w realiach pracy w polskich firmach, które stawiają wiele kobiet przed trudnymi osobistymi wyborami. Jednocześnie jest to po prostu świetna lektura, która wzrusza, bawi i daje przyjemność z czytania, a barwni bohaterowie na długo zostają w naszej pamięci
 
 
W piątkowy wieczór postanowiłam zrobić coś dla siebie a obowiązki domowe zostawić na sobotę.
Kubełek już spał a reszta rodzinki oglądała zmagania Polaków na boisku, ja natomiast usiadłam sobie
w kuchni, zaparzyłam herbatę malinową i przeniosłam się do Książkolandii.
Już od pierwszych stron książki przepadłam. Maja, bohaterka powieści, prowadzi beztroskie życie. Pracuje jako asystentka w dużej firmie, ma czteroletniego syna Krzysia, mieszka z Adamem w pięknym apartamencie…no bajka. Niestety życie, jak wiemy, bajką nie jest. Przekonała się o tym także Maja. Adam, jej partner, pewnego dnia stwierdza, że już nie chce „bawić się w rodzinę” i po prostu zostawia Maję i Krzysia. Pakuje rzeczy i wyprowadza się – zamykając za sobą drzwi – i tym samym ten etap życia. Nie interesuje go jak dalej Maja sobie poradzi. Wychowanie Krzysia, praca, kredyt i inne zobowiązania to wszystko co pozostało Maji po związku z Adamem. Historia zupełnie realna.Sama doskonale coś o tym wiem z autopsji.Być może dlatego właśnie książka tak mnie wciągnęła i byłam ciekawa jak potoczą się dalej losy bohaterki, czy uda jej się wyjść na prostą. Uwierzyć w siebie i ułożyć sobie życie od nowa, w nowej rzeczywistości.
Wydawać by się mogło, że przecież to wcale trudne nie jest. Ja jednak wiem jak to jest, kiedy z dnia na dzień spadają klapki  z oczu, zostaje się z małym dzieciątkiem i mnóstwem zobowiązań.
Atutem książki, według mnie, jest po pierwsze sama fabuła. Nie wydumana, nie wybujała, ale historia która może zdarzyć się naprawdę.  Po drugie, książki polskich autorów czyta się lepiej, pewnie dlatego że piszą w naszym ojczystym języku – a tłumaczenia nie zawsze są trafne i czasem sprawiają, że książka wydaje się „toporne”. Zdaję sobie sprawę, że moje odczucia są zupełnie subiektywne i ilu czytelników, tyle opinii, ale mam nadzieję że Wam moi drodzy też się spodoba.