SZCZERZE ODDANA

SZCZERZE ODDANA

http://www.sklep.zysk.com.pl/szczerze-oddana.html

Autor: Pekka Hiltunen
Wydawnictwo: ZYSK i Ska
Data wydania: 24 luty 2014
liczba stron:508
kategoria: thriller psychologiczny

Młoda kobieta została okrutnie zamordowana, a jej okaleczone ciało porzucono w bagażniku samochodu w samym centrum Londynu jako ostrzeżenie dla innych. Lia, graficzka komputerowa, staje się świadkiem tej makabrycznej sceny i jest równie wstrząśnięta, jak inni mieszkańcy miasta.
Wkrótce policyjne śledztwo staje w miejscu i historia znika z nagłówków gazet. Lia nie przestaje jednak o niej myśleć. Kiedy więc w nocnym barze spotyka Mari, czuje, że połączył je los i trapiące ją koszmary w końcu znajdą rozwiązanie. Nowo poznana Finka posiada niezwykłe umiejętności: potrafi „czytać” ludzi – przenika ich najbardziej skryte myśli i przewiduje działania. Kieruje niewielką grupą specjalistów, którzy pomagają ludziom w sprawach, w których policja była bezradna, a gdzie pomóc mogą wyłącznie niezwykłe i bezcenne zdolności Mari.
Książki wydane przez Zysk i Ska , które miałam okazję przeczytać do tej pory były nietuzinkowe – dlatego też skusiłam się na debiutancką powieść fińskiego pisarza „Szczerze oddana”. 
Bohaterką książki jest Lia, młoda finka, która zamieszkała w Anglii szukając (jak to sama określa – „bezpieczeństwa bliskości wełnianego swetra”). Lia pracuje jako grafik w znanej londyńskiej gazecie „Level” i podnajmuje małe mieszkanko w centrum Londynu. Pewnego dnia, jadąc do pracy, jest świadkiem odkrycia w londyńskim City zmasakrowanych zwłok w bagażniku Volvo. Kobieta śledzi wszystkie wiadomości dotyczące tej zbrodni. Nie daje jej to spokoju – tym bardziej, że policja nie mogąc ustalić tożsamości ofiary – nazywa ją „beztwarzową”. Mimo, że po paru dniach sprawa nie jest już tak nagłaśniania w mediach a policja nie podaje żadnych nowych szczegółów, Lia nie potrafi przestać myśleć o tym morderstwie.
londyńskie City. źródło: www.news.england.pl
W dniu swoich urodzin poznaje w barze swoją krajankę, Mari. Kobiety zaprzyjaźniają się. Dwie Finki w obcym mieście , dobrze się czują w swoim towarzystwie. Kiedy bliżej się poznają, okazuje się że Mari posiada niezwykłe umiejętności. Potrafi ona czytać ludzi. Ta umiejętność jest zarazem darem jak i przekleństwem. 
Mari wraz z grupą ludzi prowa

dzi nietypową działalność – jedyne w swoim rodzaju Studio. Pomagają oni ludziom w sprawach, gdzie zawodzą wszystkie oficjalnie dostępne służby. Lia włącza się w projekt Mari a ta w zamian obiecuje pomóc w odnalezieniu sprawcy zabójstwa z City….

Nie miałam dotąd okazji czytać żadnej książki fińskiego autora, pomyślałam więc że czas to zmienić.
Moje oczekiwania skupiały się tylko wokół tego, że thriller psychologiczny miał mi zapewnić szybką akcję i mocne wrażenia. Niestety aż takich mocnych wrażeń w książce nie znalazłam. Prawdę powiedziawszy, lektura zaczęła być interesująca dopiero od momentu, gdy zaczęłam poznawać działania Studia  i jak działając na granicy prawa, tak kierują wydarzeniami, aby przyniosły oczekiwany przez Mari efekt. Przypominało mi to  serial  „Uczciwy przekręt” oglądany kiedyś przeze mnie. Niestety, jak dla mnie , zbyt wiele uwagi poświęcił Autor relacjom jakie łączyły główne bohaterki , zbyt wiele opisów fińskich zwyczajów, charakterów. Od pierwszych stron książki nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego Lia tak bardzo dąży do rozwiązania zagadki akurat TEGO zabójstwa.
Z drugiej strony bardzo wciągnął mnie wątek zbierania informacji, przygotowań Studia do tego aby zadziałać, ich małe śledztwo – to moje prywatne, subiektywne odczucia. Wiem, że w ubiegłym roku ukazała się już kontynuacja powieści – w oryginale pt. Sysipimeä  (mimo szczerych chęci – nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika 🙂 ) Jak tylko ukaże się polskie wydanie, chętnie przeczytam o dalszych projektach Młodych Finek

P.S. Może Wy podzielicie się ze mną Waszymi wrażeniami po przeczytaniu książki? Podyskutujmy razem.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu
ZYSK i SKA na FB
https://www.facebook.com/zyskiska?fref=ts