Pocket

 Portal lubimyczytac.pl objał patronatem medialnym kolejna akcję zachęcająca dzieci do czytania książek.
„Dzisiaj rusza ogólnopolska akcja „Czytam sobie”, której głównym celem jest pokazanie dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa. Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, a na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie.
Dla inicjatorów akcji to doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić znane nam wszystkim niechlubne statystyki, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy zatem, aby ta tendencja się zmieniła, wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności, pokazując im, ile radości dają książki.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie. Jak twierdzi psycholog dziecięca Iwona Chądrzyńska, wspierająca akcję, stanowi ono na szczęście jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla małego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy.
W akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą. W zabawnych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką spełnia rolę w rozwoju dzieci. Z wywiadów będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób książki wpłynęły na ich życie oraz przyczyniły się do sukcesu zawodowego i prywatnego.
Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.
Nie zabraknie oczywiście autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.
Wśród ekspertów znalazły się również: Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka.
Udział Patrona Honorowego – Biblioteki Narodowej – oraz licznych partnerów z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego, wśród nich Polskiej Izby Książki czy Komitetu Ochrony Praw Dziecka, nie tylko dodaje akcji prestiżu, ale świadczy też o tym, że propagowanie czytelnictwa leży na sercu wielu osobom i instytucjom.
Ważnymi miejscami dla odbiorców akcji będą: strona internetowa czytamsobie.pl oraz profil na Facebooku – facebook.com/CzytanieToDziala. Wszyscy zainteresowani – rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy kultury, a nawet same dzieci – znajdą w tych miejscach przydatne informacje, materiały i opinie ekspertów, które pomogą w nauce czytania i przyciągną uwagę najmłodszych (scenariusze zajęć, motywujące ilustracje, plansze z książek do ćwiczenia czytania oraz pisania, a także kolorowania oraz inne pomoce).”

846 total views, 1 views today

Udostępnij