Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta

źródło: wydawnictwo Mira

 Autor: ,

data wydania: 19 czerwca 2013
ISBN: 9788327601285
 wydawnictwo:HARLEQUIN/MIRA
 
Anglią włada młody Henryk VIII. W kraju szerzą się zamieszki na tle religijnym, a na scenie politycznej bezustannie zmieniają się sojusze. Mimo to król całą swoją uwagę skupia na rozwodzie z Katarzyną Aragońską.Sprawa ta nie cierpi zwłoki, ponieważ Henryk nade wszystko pragnie mieć syna, a w jego życiu pojawiła się  właśnie piękna Anna Boleyn – kobieta, w której rękach może leżeć przyszłość dynastii.
Kardynał Wolsey, królewski Lord Kanclerz, musi więc odłożyć na bok rację stanu i za wszelką cenę uzyskać zgodę papieża na unieważnienie królewskiego małżeństwa.
Polityczne intrygi, które zawładnęły dworem i narastający konflikt z Kościołem mogą zachwiać tronem. Ale głodny władzy i miłosnych uniesień monarcha rządzi tak, jak żyje – z żywiołowością, pasją i zapamiętaniem…   Niesłychanie wciągająca powieść oparta na pierwszym sezonie superprodukcji The Tudors, nadawanej w wielu krajach i kilkukrotnie nagrodzonej nagrodą Emmy®, telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów®. Opowiada o ambicji i bezwzględnej walce o władzę młodego Henryka VIII, króla jednego z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy, i o jego miłości, która na zawsze zmieni bieg historii…
Historia to jest dziedzina nauki, która ciekawi prawie wszystkich. Jeśli jest do tego jeszcze podana w przyjemnej, przystępnej formie to tylko in plus, a jeśli jeszcze opowiada o tak barwnej postaci jaką jest Król Anglii Henryk VIII to sukces gwarantowany. 
Dynastia Tudorów to jedna bardziej ciekawych dynastii a Henryk VIII to bardzo barwna postać historyczna, o której często pisano książki, nakręcano filmy….Tak jest i tym razem. Książka Anne Gracie powstała na podstawie scenariusza serialu opowiadającym o Dynastii Tudorów. Ja jednak serialu nie widziałam, więc z zaciekawieniem zabrałam się za czytanie książki.
No i właśnie, na początku mizernie mi szło – przyznaję. Przez pierwszych paręnaście stron nie potrafiłam się przyzwyczaić do stylu w jakim jest napisana, ale potem przyzwyczaiłam się do tego iż każdy wątek to jakby obraz. Czytając miałam wrażenie, że są to stop klatki filmu – ale potem, kiedy dałam się porwać na Dwór Tudorów nawet mi się to spodobało, bo czułam się tak jakbym obserwowała wszystko – sama będąc niewidoczną. Na kolejnych kartkach obserwowałam jak wyglądał świat za burzliwego panowania Henryka. Dworskie intrygi, żądza władzy, miłość i nienawiść – w książce przeplatają się ze sobą.
Jesteśmy świadkami jakie Król Anglii prowadzi burzliwe życie i jak kieruje nim namiętność.
Historię miłości Anny i Henryka znałam już wcześniej z filmu  opowiadającym o Annie Boleyn „Anna Tysiąca Dni” i zawsze postrzegałam Ją jako postać właśnie przez pryzmat filmu. A tu jaka niespodzianka, Anna bardziej żywa, kobieca, ale też bardziej charakterna.
Cieszę się że mogłam przeczytać pierwszy tom o Dynastii Tudorów i myślę, że fani serialu chętnie przeczytają książkę jako dopełnienie obejrzanego obrazu.
Ja natomiast myślę, że poszukam i z chęcią zacznę oglądać serial, aby skonfrontować moją wyobraźnię z wizją twórców serialu, a i chętnie sięgnę po kolejne tomy opowiadające o Tudorach.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu: